Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Ludzie grozy

« powrót
John Carpenter

John Howard Carpenter (urodzony 16 stycznia 1948 roku, w Carthahe/ Nowy Jork/ USA), amerykański reżyser, producent, kompozytor i pisarz, syn profesora wyższej uczelni muzycznej. Początkowo studiował na Western Kentucky University, po czym przeniósł się do Southern California' s School of Ciemna. Przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych filmowych artystów kina grozy.

John, pomimo iż urodził się w Carthahe, to swą młodość spędził w Bowling Green (Kentucky), gdzie ujawnił swoje zainteresowanie kinem- oglądając westerny. Młody chłopiec już w wieku 14 lat wyreżyserował swój pierwszy krótkometrażowy film, który został nominowany do Oskara, i wtedy to dostrzeżono jego wielki talent, mający się niebawem w pełni ujawnić. W roku 1973, Carpenter stworzył bardzo dobrze przyjęty, pełnometrażowy „Dark Star”, określany jako prekursor słynnego „Aliena” Ridley’a Scotta. Po sukcesie swojego debiutu, reżyser pozyskał grupę inwestorów, którzy pozwolili nakręcić mu dowolny film przy minimalnych środkach pieniężnych. Pomimo zamiłowania do westernów, John mając świadomość, że żadnego nie uda mu się zrealizować, napisał scenariusz do „Atak na posterunek 13”, będącym luźną ekranizacją „Rio Bravo” (1959).

Drzwi do wielkiej kariery otworzył mu jednak festiwal w Londynie, gdzie jego talent dostrzegł Mustafa Akkada- producent filmowy. Tak nawiązała się owocna współpraca, spod której skrzydeł wyszedł jeden z najlepszych slasherów- „Halloween”, przynoszący 75 milionów $ zysków, przy nakładzie zaledwie 300.000 $!!!!! Produkcja stała się jedną z najbardziej dochodowych w historii kina, co spowodowało nakręcenia 7 kolejnych części oraz remaku, a dla Jamie Lee Curtis (głównej bohaterki filmu) okazała się przepustką do kariery- jak widać, pełna symbioza. Reżyser brał również udział przy kręceniu drugiej części, dzięki czemu pojawiły się w niej znacznie krwawsze sceny niż pierwowzorze, a muzyczny- motyw- przewodni został użyty w prawie wszystkich odsłonach serii (oprócz „H3”, pomimo iż tam również był kompozytorem). John jest dobrym przyjacielem aktora Kurta Russela, i kilkakrotnie był on również główną postacią w jego obrazach jak np.: telewizyjnej opowieści o królu muzyki- „Elvisie”, znakomitym połączeniu S- Fi i horroru w „Coś”, brawurowej „Ucieczce z Nowego Jorku” i „… Los Angeles” czy specyficznej „Wielkiej drace w Chińskiej dzielnicy”.

Poziom filmów Carpentera nie obniżał się. Początkiem lat 80. stworzył on bardzo klimatyczny dreszczowiec o specyficznej konwencji „Mgła” również z Jamie Lee Curtis w roli głównej. Jak przyznał autor, jego inspiracją był nakręcony w 1958 roku „The Trollenberg Terror”, a jego sukces postanowiono nieudolnie odtworzyć w roku 2005 kręcąc remake z gwiazdą młodzieżowego serialu „Smallville”- Tomem Wellingiem. John jest również autorem filmowej adaptacji książki Stephen Kinga- „Christine”, opowieści o morderczym Cadillacu, a ciekawostką jest to że jest on także kompozytorem muzyki do tego dzieła, podobnie jak w wielu innych jego produkcjach.

183 cm mężczyzna w swych filmach ma pewną specyfikę, coś w rodzaju „wizytówki”. Otóż, przed każdą jego produkcją w tytule można zauważyć „John Carpenter’s” po czym właściwą treść. Bardzo często można go również dostrzec w epizodycznych rólkach swoich obrazów, dla przykładu: w „Ataku na posterunek 13” grał jako jednego z członków gangu, którzy zostają zastrzeleni próbując dostać się przez okna. Posiada on również licencję pilota i był dwukrotnie żonaty: wpierw z Adrienne Barbeau (01.01.1979 - 1984, rozwód) mając syn Cody’ego (ur. 1984), a następnie od 01.12.1990 r. po dzień dzisiejszy z Sandy King.

W roku 1987 i 88. reżyser stworzył znakomite dreszczowce: „Książę ciemności” oraz „Oni żyją”. Ten ostatni oparty jest na motywach opowiadania „Eight O'Clock in the Morning” Raya Nelsona, i pomimo bardzo niskiego budżetu okazał się znakomitym połączeniem horroru i Sci-Fi. Początkiem lat 90., a dokładnie w 1993 doszedł on do porozumienia z Tobe Hooperem (twórcą znakomitej „Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną” 1974), tworząc produkcję TV pt. „Worek na zwłoki”, będący czymś w rodzaju „Opowieści z krypty”. Podobnie jak tam, tak i tutaj mamy zbiór kilku historyjek z dreszczykiem, a miłym urozmaiceniem jest postać samego Carpentera, wypowiadająca prolog do każdej z opowieści. W latach tych powstała również ostatnia część apokaliptycznej trylogii Johna: bardzo inteligentny dreszczowiec „W paszczy szaleństwa” (obok „Coś” i „Książe ciemności”) oraz dość dobry remake „Wioski przeklętych” i przeciętny „Łowcy wampirów”. Początkiem 2000 zanotowano u reżysera druzgocący spadek formy, w wyniku którego ujrzeliśmy „Duchy Marsa”…

W roku 2005 wyreżyserował on jeden z odcinków „Masters Of Horror”, serialu grozy składającego się z epizodów niepowiązanych ze sobą linią fabularną. Sam na potrzeby produkcji stworzył jak dotąd dwa (po jednym na sezon) znakomite odcinki - „Cigarette Burns” oraz „Pro-Life”. Moim skromnym zdaniem John Carpenter jest w pełni zasłużoną postacią dla świata grozy, i sądzę, że z pewnością miał on swoje przysłowiowe „5 minut”. Nie znać żadnego z jego dzieł to tak jak Chrześcijaninowi nie umieć „Ojcze Nasz” bądź „Zdrowaś Mario”…

Wybrana filmografia:

1962:  Revenge of the Colossal Beasts
1974:  Ciemna gwiazda (Dark Star)
1976:  Atak na posterunek 13 (Assault on Precinct 13)
1978:  Ktoś mnie obserwuje (Someone's Watching Me!)
1978:  Halloween 

1980:  Mgła (Fog, The)
1981:  Ucieczka z Nowego Jorku (Escape from New York)
1982:  Coś (Thing, The)
1983:  Christine
1984:  Gwiezdny przybysz (Starman)
1986:  Wielka draka w chińskiej dzielnicy (Big Trouble in Little China)
1987:  Książę ciemności (Prince of Darkness)
1988:  Oni żyją (They Live)

1992:  Wspomnienia niewidzialnego człowieka (Memoirs of an Invisible Man)
1993:  Worek na zwłoki (Body Bags)
1995:  W paszczy szaleństwa (In the Mouth of Madness)
1995:  Wioska przeklętych (Village of the Damned)
1996:  Ucieczka z Los Angeles (Escape from L.A.)
1998:  Łowcy wampirów (Vampires)

2001:  Duchy Marsa (Ghosts of Mars)
2005:  Mistrzowie horroru (Masters of Horror)
2009:  The 13th Apostle
2010:  Oddział (The Ward)

data: 13:56; 11 listopada 2009     autor: Miłosz „J.M” Górniak