Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Ludzie grozy

« powrót
Eric Stanze

Eric Stanze (17.11.1971), amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, kierujący niezależną wytwórnią filmową Wicked Pixel Ciemna z siedzibą w St. Louis.  

Pierwsze eksperymenty z kamerą, czerpiąc inspirację z filmów Sama Raimiego, Geroge’a A. Romero i Ridleya Scotta, Stanze rozpoczął już pod koniec lat 80. – w 1988 r. wraz ze swym kuzynem Michaelem Bradleyem nakręcił krótkometrażowy splatter „The Dreamon”, w którym grał min. ojciec Erica. Tuż przed podjęciem edukacji w Jefferson College Stanze nakręcił jeszcze jedną krwawą krótkometrażówkę pt. „The Scare Game”, która przyczyniła się do nawiązania współpracy z Jasonem Christem. Prawdziwy reżyserski debiut Erica miał jednak miejsce w 1994 r. – niskobudżetowy horror „Savage Harvest” nie odniósł co prawda spektakularnego sukcesu, ale liczne nawiązania do klasyki (min. widoczne podobieństwa do słynnego „Evil Dead”), umiejętnie wykreowany klimat i efektywne wykorzystanie skromnych środków zasygnalizowały spory talent twórcy. Przy pracach nad „Savage Harvest” Stanze współpracował ze swoim dawnym przyjacielem, D.J. Vivoną, który będzie jego stałym współpracownikiem przy kolejnych filmowych projektach. 

29 października 1995 r. Stanze założył wytwórnię Wicked Pixel Cinema, ale na pierwszy film nakręcony pod jej szyldem trzeba było czekać 4 lata. Pełen niedomówień, utrzymany w onirycznej atmosferze „Ice from the Sun” udowodnił, że reżyser jest w stanie wyrwać się z więzów utartych schematów, które były wyraźnie widoczne w „Savage Harvest” (Stanze do dziś uznaje „Ice from the Sun” za swój ulubiony film własnego autorstwa). W obsadzie znalazła się cała gwardia stałych współpracowników Erica, min. DJ Vivona, Tommy Biondo, Jason Christ i  Michael Bradley. Już rok później Stanze nakręcił „Scrapbook”, w którym zadebiutowała Emily Haack, aktorka, którą Stanze wprowadził w arkana sztuki aktorskiej. Jak podkreślał w wywiadach sam reżyser, jej talent rozwinął się bardzo szybko, co zaowocowało występami w kolejnych horrorach Wicked Pixel Ciemna. Po pełnym przemocy „I Spit on Your Corpse, I Piss on Your Grave” (ponownie Emily Haack w roli głównej) i współreżyserowanym z Robinem Garrelsem „China White Serpentine” przyszedł czas na sequel „Savage Harvest”. Stanze zadowolił się rolą aktora i producenta, stołek reżyserski przekazując Jasonowi Christowi. „Savage Harvest 2: October Blood” został nakręcony ze znacznie większym rozmachem niż część pierwsza, trwając 2 godziny i obfitując w świetnie wykonane efekty gore.

W 2007 r. Eric Stanze zrealizował najambitniejszy projekt w swej dotychczasowej karierze – „Deadwood Park”. Horror ten okazał się filmem niesłychanie dojrzałym, wysmakowanym i stojącym na zdecydowanie wyższym poziomie technicznym niż poprzednie filmy reżysera. Jak podkreślał sam Stanze, kluczowym elementem „Deadwood Park” była muzyka, i to o nią najbardziej się obawiał, jednak ścieżka dźwiękowa autorstwa Maro Viele (który polecony został Ericowi przez Matta Myera, kompozytora muzyki do „Ice from the Sun”) w połączeniu z doskonałymi zdjęciami wytworzyła rzadko spotykany klimat. Autorem efektów wizualnych był Patrick Voss, który swój talent na tym polu potwierdził już wcześniej, wykonując bardzo dobrą charakteryzację do „Savage Harvest 2: October Blood”. Na uwagę zasługuje także doskonały scenariusz – akcja prowadzona jest w pewnym momencie na aż trzech płaszczyznach czasowych. Śmiem twierdzić, że stosunkowo niewielu twórcom niezależnego kina grozy w USA udało się osiągnąć tak wysoki poziom artystyczny.

W tym roku miała miejsce premiera „Ratline”, najnowszego horroru Erica Stanze. Patrząc na to, jak ogromny postęp poczynił ten reżyser od czasów swoich produkcja z lat 90., należy z uwagą oczekiwać na jego kolejne filmy. Oprócz wspomnianych już twórców którzy inspirowali go od dzieciństwa, Stanze jako swe ostatnie źródła natchnienia wskazuje obrazy Jeana Rollina, Michaela Manna i Stevena Soderbergha. Miejmy nadzieję, że niezaprzeczalny talent twórcy będzie się nadal rozwijał.

 

Filmografia:

„The Dreamon” (1988)
„Deadbound” (1989)
„The Scare Game” (1990)
„Savage Harvest” (1994)
„Ice from the Sun” (1999)
„Scrapbook” (2000)
„I Spit on Your Corpse, I Piss on Your Grave” (2001)
„China White Serpentine” (2003)
„Deadwood Park” (2007)
„Ratline” (2011)

data: 00:03; 19 sierpnia 2011     autor: Cezary Namirski vel. Cement