Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Książki

« powrót
The Wood
(Las)
Ocena: * * * * * * * * * *
Autor: Guy N. Smith
Wydawnictwo: Phantom Press International
Ilość stron: 189
Rok wydania: 1985
Rok wydania w Polsce: 1992

Guy N. Smith bez wątpienia nie jest wielkim pisarzem, w swych książkach zawiązuje raczej proste fabuły i podobnie prostym językiem je przedstawia. Z tej właśnie przyczyny jest często krytykowany i uznawany za autora miernego, który popularność uzyskał przypadkowo i w skutek dużej ilości powieści jakie wyszły spod jego pióra. Jest to jednakowoż sąd krzywdzący, gdyż pośród pozycji autorstwa Smitha można natrafić na kilka naprawdę ciekawych horrorów – nie są one może przykładami wysokich lotów literackich, ale z pewnością dadzą sporo rozrywki miłośnikom literackiej grozy. Do najlepszych powieści brytyjskiego pisarza należy niewątpliwie „Las” („The Wood”), jeden z licznych horrorów wydanych w Polsce przez Phantom Press na początku lat 90-tych.

W pobliżu niewielkiego angielskiego miasteczka położony jest tajemniczy las Droy Wood, o którym miejscowi opowiadają przerażające legendy. O ich prawdziwości na własnej skórze przekona się Carol Embleton, młoda dziewczyna, która dla skrócenia sobie drogi z dyskoteki do domu wybrała drogę prowadzącą przez niegościnny las. Po drodze łapie autostop, jednak kierowca okazuje się być seryjnym gwałcicielem – Carol co prawda udaje się uciec z jego rąk, ale traci orientację w Droy Wood. Tymczasem nad lasem rozsnuwa się mgła, co daje początek koszmarowi, którego korzenie sięgają wiele lat wstecz.

Pierwszym spośród atutów „Lasu” jest ciekawa fabuła – nie będę zdradzał jaki sekret kryje Droy Wood, jednak jest to z całą pewnością jeden z oryginalniejszych pomysłów jakie Guy N. Smith zaproponował czytelnikowi którejkolwiek z jego powieści. Kto wie, czy brytyjski pisarz nie oglądał „The Fog” Carpentera, gdyż kilka scen jako żywo przywodzi na myśl film z 1980 r., mimo to podczas lektury nie odnosimy wrażenia wtórności „The Wood”. Kolejny plus to bez wątpienia klimat – opisy tytułowego lasu, mimo iż mało rozbudowane, działają na wyobraźnie i budują mroczną atmosferę. Smith doskonale wiedział jak wykorzystać tę mającą potencjał nie tylko filmowy, ale i literacki lokalizację, gdyż właśnie w leśnej gęstwinie rozgrywa się większość wydarzeń. Nie brak i krwawych fragmentów, choć tym razem Smith nie przelewa posoki w tak dużych ilościach jak zwykle – mimo to jest kilka scen, które autentycznie zapadają w pamięć (moment gwałtu i zabójstwa kobiety przez trupa jest tu w ścisłej czołówce). Autor nie mnoży też niepotrzebnie bohaterów (co niejednokrotnie mu się zdarzało), dzięki czemu ich sylwetki są dość dobrze nakreślone.

„Las” nie jest z całą pewnością horrorem wybitnym, brakuje mu ciekawych wątków pobocznych, językowo nie jest też szczytem ideału. Jego niewątpliwe atuty sprawiają jednak, iż mogę go bez wahania polecić zwolennikom literackiej makabry, zwłaszcza tym oczekującym lekkiego i szybkiego czytadła z odrobiną fabularnej świeżości. Natomiast dla fanów Guya N. Smitha jest to pozycja obowiązkowa.

data: 01:15; 04 listopada 2009     autor: Cezary Namirski vel. Cement