Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Kryptozoologia

« powrót
Kot z Exmoor 09:02; 05 listopada 2009

Exmoor to obszar znajdujący się północnej części Półwyspu Kornwalskiego, podzielony między hrabstwa Somerset i Devonshire, w większości pokrywają go wzgórza. Związana jest w nim jedna z największych kryptozoologicznych zagadek Wysp Brytyjskich, jaką jest kot z Exmoor.

Pierwsze doniesienia na temat zwierzęcia pochodzą z wczesnych lat 70-tych XX wieku – kilku żyjących w okolicy Exmoor rolników twierdziło że widziało duże zwierzę podobne do kota, pokryte czarną sierścią. Kolejna relacja pochodzi z roku 1983 r., wtedy stwór zabijał już zwierzęta domowe – farmer Eric Ley stracił ponad 100 owiec w ciągu 2,5 miesiąca. Napastnik zabijał swe ofiary w sposób podobny do dużych, dzikich kotów – przez rozerwanie gardła, podczas gdy tereny te nie są zamieszkiwane przez żadne znane koty o tak dużych rozmiarach. Wtedy też bestia otrzymała swoją nazwę „Beats Of Exmoor”, poświęcony byłej nawet artykuł w „London Daily Express”. W tym samym roku 1983 w rejon Exmoor wysłani zostali żołnierze, mający za zadanie schwytać lub zabić zwierzę. W czasie ich obecności ataki na zwierzęta domowe ustały, ale po opuszczeniu przez nich terenu natychmiast przybrały na sile. Żołnierze twierdzili że widzieli stwora i zdołali go otoczyć w stodole, jednak gdy weszli do środka … stodoła była pusta.

Z 1984 r. pochodzi relacja Trevora Beera, który widział mierzące ok. 1,5 metra wysokości zwierzę z rozbudowanym korpusem, silnymi nogami i zielono-żółtymi oczami. Beer wprowadził zamieszanie wśród próbujących wyjaśnić tajemnicę, gdyż stwierdził że stwór bardziej przypominał wydrę niż kota. Do dziś jest to jedna z najbardziej konkretnych i precyzyjnych relacji dotyczących spotkania z bestią Exmoor.

Szczególnie krwawy był rok 1987, kiedy kot z Exmoor miał zabić ponad 200 zwierząt na farmach i w ich okolicach. Z 1988 r. pochodzi natomiast relacja świadka który widział kota mierzącego aż 4,5 metra wysokości. Później aktywność zwierzęcia ustała, ataków było coraz mniej, podobnie jak relacji świadków. Nowa fala ataków na zwierzęta hodowlane miała miejsce w sierpniu 1995 r., a kolejna w styczniu 2001 r. Z tego okresu pochodzą też opisy kota, wedle których przypominał on dużą panterę.

Istnieje kilka fotografii prawdopodobnie przedstawiających omawianą bestię, ale żadna nie pokazuje zwierzęcia na tyle dokładnie aby uznać ją za mocny dowód.

Po dziś dzień wysunięto kilka hipotez próbujących wyjaśnić zagadkę kota z Exmoor. Jedna z nich przypomina, że w czasach wiktoriańskich bogaci Anglicy sprowadzali do kraju wiele egzotycznych zwierząt – być może któryś z okazów uciekł i przystosował się do życia w pagórkowatym regionie Exmoor. Według innej kot jest nieznanym gatunkiem dzikiego kota – teoria ta opiera się relacjach tych świadków, którzy twierdzili że sierść kota jest szara, jednak istnieją spore rozbieżności między poszczególnymi opisami. W tę teorię wpisuje się jednak hipoteza, że kot z Exmoor może być krzyżówką pumy, która uciekła z miejsca przetrzymywania, z którymś ze znanych gatunków kotów. Z kolei sceptycy wyjaśniają zagadkę obecnością zwykłych kotów, których rozmiary świadkowie wyolbrzymiali dając początek legendzie. Nie wyjaśnia to jednak tak dużej liczby ataków na zwierzęta hodowlane, a przede wszystkim sposobu w jaki ofiary zostały uśmiercone.

Być może nigdy nie dowiemy się czym naprawdę jest  lub był kot z Exmoor… a może jednak ? Może kompleksowe badania i przeszukanie tego słabo zaludnionego rejonu pozwoliłyby rozwiązać zagadkę ?

data: 09:02; 05 listopada 2009     autor: Cezary Namirski vel. Cement