Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Kryptozoologia

« powrót
Sucuriju Gigante 08:59; 05 listopada 2009

 Czy możliwie jest istnienie wielkich węży z rodziny dusicieli przekraczających 15 czy nawet 20 metrów długości? Naukowcy maja co do tego wątpliwości, jednak w sprawozdaniach różnych podróżników pojawiają się raz po raz relacje o gigantycznych anakondach – Sucuriju gigante,  dochodzących podobno do długości aż 35 metrów…

Anakonda (Eunectes) to wąż z rodziny dusicieli, zamieszkujący bagna oraz zbiorniki wodne Ameryki Południowej. Naukowcy wyróżniają cztery gatunki tych węży - anakondę zieloną (Eunectes murinus), zamieszkującą dorzecza Amazonki i Orinoko, która może osiągać do 10 m długości, aczkolwiek dominują znacznie mniejsze osobniki, średnio 450-550 cm; anakondę żółtą (Eunectes notaeus), zamieszkującą tereny północnej Argentyny i Paragwaju, osiągającą do 3 m długości; Eunectes deschauenseei, występującą w Brazylii oraz Eunectes beniens, znalezioną w Boliwii a opisaną w 2002 roku.

Choć większe rozmiary osiąga pyton siatkowany, anakondy są znacznie cięższe i mogą osiągać nawet 250 kg wagi, co jest możliwe dzięki wodnemu środowisku życia tych dusicieli - anakonda potrafi pływać z szybkością 20 km/godz. i trwać w zanurzeniu 20 minut. Samice anakond są wyraźnie większe od samców. Największy schwytany okaz o potwierdzonej ponad wszelką wątpliwość długości miał 9,6m i ważył ok. 270kg. Jednak znane są relacje świadków mówiące o znacznie większych okazach tych gadów. Przyjrzyjmy się zatem kilku z nich trochę bliżej…

 „Płynęliśmy spokojnie leniwym nurtem rzeki niedaleko miejsca, gdzie łączy się ona z Rio Negro, gdy nagle, niemal spod dzioba, wynurzyła się trójkątna głowa i spora część wijącego się ciała – tak swoje spotkanie z wielkim wężem w rzece Rio Abuna opisuje mjr Percy Fawcett – Była to ogromna anakonda. (…) Gdy zwierzę zaczęło piąć się na brzeg, wymierzyłem mu kule kaliber 44 w kręgosłup. (…) Powstał od razu obłok piany, a łódź zakołysała się od ciężkich pchnięć w stępkę. (…) O ile mogłem oszacować, część ciała anakondy długości około 14 m wystawała z wody, reszta, długości około 5 m była zanurzona w wodzie, tak że całkowita długość węża wynosiła jakieś 19 metrów”.

 Jeszcze większego węża udało się upolować ekspedycji urzędników brazylijskich, która w 1947 r. usiłowała nawiązać kontakt z żyjącym nad rzeka Araguya plemieniem Indian Chavante. Oto co opowiada o nim jeden z uczestników tej wyprawy, Serge Bonacase: „Przewodnik pokazał nam nagle anakondę śpiącą na niewielkim wzniesieniu. (…) Zbliżyliśmy się na odległość 20 metrów i oddaliśmy do niej szereg strzałów. Wąż wijąc się w konwulsjach usiłował uciec, lecz my dogoniwszy (...) wykończyliśmy go (…) Ponieważ nie mieliśmy żadnych narzędzi pomiarowych, jeden z nas rozpiął kawał sznurka między palcami wyciągniętej reki a drugim ramieniem, określając w  ten sposób długość 1 m. Tym kawałkiem sznurka zmierzyliśmy węża kilkakrotnie i za każdym razem wychodziło (…) iż gad musiał mieć około 23 m długości”.

Ale nawet i ta bajeczna już wręcz wielkość anakondy przyćmiona została zdjęciem podobnego węża zabitego w 1948 r. w starych murach obronnych Fortu Abuna na terytorium Guapore. Żołnierze, którzy go zabili, twierdzili, iż dla uśmiercenia gada wystrzelili aż 500 kul z karabinu maszynowego. Zoolog Lorenz Hagenbeck, do którego dotarło zdjęcie zabitej anakondy, na podstawie szczegółów otoczenia oszacował jej długość na… 35 metrów!

Czy jest jednak możliwe aby węże te rosły do tak niesamowitych rozmiarów? Wydaje się to nierealne jednak należy wziąć pod uwagę to, że dusiciele rosną przez całe życie a naukowcy tak naprawdę nie mają pojęcia jak długo takie gady żyją na wolności… Można więc uznać za całkiem prawdopodobne, że gdzieś tam, w gęstej dżungli Amazonii, nad brzegiem rzeki wyleguje się gigantyczna, kilkunastometrowa anakonda…

Do tej pory powstały dwa filmy traktujące o tych wielkich wężach, mianowicie „Anakonda” Luisa Llosy z 1997 roku i jej sequel, „Anakondy: Polowanie na Krwawą Orchideę” z roku 2004 w reżyserii Dwighta Littlle’a.

(na podst. książki „Osobliwości Życia Ziemskiego” Lucjana Znicza)

data: 08:59; 05 listopada 2009     autor: slepy51