Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Filmy

« powrót
Abominable
Ocena: * * * * * * * * * *
Reżyser: Ryan Schifrin
Scenariusz: Ryan Schifrin
Produkcja: USA
Rok produkcji: 2006
Muzyka: Lalo Schifrin
Obsada: Lance Henriksen
Jeffrey Combs
Matt McCoy
Haley Joel

Kryptozoologia to nauka o zwierzętach wciąż nieodkrytych przez ludzi. Bigfoot, Sasquatch, czy też Yowie to wszystko nazwy określające człowieka lasu, który obok Chupacabry i potwora z Loch Ness to chyba najbardziej znana kreatura, której istnienie pozostaje tajemnicą.

Filmów tego typu było już całe mnóstwo szczególnie w ostatnich latach zrobił się prawdziwy popyt na ludzi lasu. Niestety większość ostatnich produkcji to totalne gnioty. Czy pośród tych wszystkich ''Sasquatch Hunters'' tudzież innych ''Untoldów", "Abominable'' czymś się wyróżnia ?

Preston Rogers to milioner, który stracił żonę w wypadku podczas wspinaczki górskiej. On sam od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Według zalecenia lekarza oraz protestów pacjenta Preston zostaje wydelegowany wraz ze swym opiekunem do eleganckiego domu Prestona połozonego w owych feralnych górach.  Wycieczka ta ma na celu ukojenie nerwów psychicznie załamanego po stracie żony mężczyzny, danie mu możliwości wyciszenia się. Niestety ani Preston ani jego towarzysz podróży nie zdają sobie sprawy, że góry zamieszkuje ogromny Sasquatch, który pragnie ludzkiej krwi...

Do "Abominable" zasiadałem ze sporymi obawami, ale jednocześnie przekonaniem, że film nie może być aż tak zły. Przecież gra w nim sam Lance Henriksen, którego kreacje aktorskie nie raz ratowały film przed totalna kompromitacją. ''Odrażający'' przerósł jednak moje najśmielsze oczekiwania. Spodziewałem się przeciętnego widowiska a otrzymałem znakomity, krwawy i całkiem klimatyczny horror.

Na klimat filmu wpływają  przede wszystkim porośnięte gęstymi lasami góry, w których każdy szelest, pęknięcie gałązki może być oznaką nadejścia potwora i powoduje ciarki na plecach. Sam fakt, że główny bohater Preston jest inwalidą także dodaje nam nieco nastroju. Zaczynamy zachodzić w głowę czy i jak uda mu się wydostać z tego koszmaru skoro nie potrafi nawet poruszać się o własnych nogach.

Muzyka   bardzo dobrze dobrana do filmu  dodatkowo potęguje nastrój grozy. Gra aktorska jest nienajgorsza zresztą wobec tak interesująco rozwijającej się akcji nie przywiązujemy do tego zbytniej wagi. Oczywiście skoro już o aktorach mowa to wstydem byłoby nie wspomnieć o Henriksenie, który jak zwykle zagrał po profesorsku. Szkoda jedynie, że jego rola dość szybko się kończy. Efekty gore zostały wykonane w pełni profesjonalnie. Mamy w "Abominable" kilka wartych wyszczególnienia scen, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na brutalność Sasquatcha, który niczym jego ''krewny'' z kultowego  ''Night of the Demon'' dokonuje istnej masakry na napotkanych ludziach. Potwór miażdży , łamie i rozrywa ludzkie ciała wprawiając w euforię miłośników krwawych scen. Ilość trupów mimo wszystko nie powala na kolana, gdyż ludzi w lesie zbyt wielu nie ma, ale i tak jest bardzo ciekawie i nie wieje nudą w przeciwieństwie do tandetnego ''Untold ''

Wygląd stwora jest wręcz kapitalny. Jeden z najlepszych Ludzi Lasu jakich dane mi było zobaczyć w horrorze. Zazwyczaj idzie nam się bardziej uśmiać niż przestraszyć a w "Abominable" nie raz włosy staną wam dęba na głowie.

Warto również wspomnieć o zakończeniu , które jest dość nieprzewidywalne i ciekawie wykonane.

Jeśli jeszcze nie widzieliście żadnego horroru o tej tematyce, to "Abominable" jest tytułem od którego śmiało możecie zacząć swoja przygodę z Wielka Stopą. Polecam !!!

data: 13:27; 02 listopada 2009     autor: Critters