Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Filmowi mordercy

« powrót
Pamela Sue Voorhees 14:00; 11 listopada 2009

Pamela Sue Voorhees to jedna z najsłynniejszych, wprost kultowa morderczyni na estradzie slasherów. Jej postać stała się podstawą powstania wieloodcinkowej zbioru filmów o przygodach Jasona – jej jak to wielokrotnie powtarzała „osobliwego synalka” („My special boy”). Jak podają informacje z „Ostatniego rozdziału” serii Pamela urodziła się w 1930 roku. Kiedy była zaledwie 15 letnią dziewczynką, zaszła w ciąże z nijakim opryszkiem Eliasem Voorheesem. Niestety, żadne wzmianki nie podają tego jak układało się ich wspólne życie, ale można przypuszczać, że byli małżeństwem, gdyż zwracano się do niej per „Pani” (nie „Panno”), co sugeruje, że wzięli ślub i nazwisko spłynęło na nią po małżonku. 13 czerwca 1946 roku w piątek trzynastego (tutaj pragnę nadmienić, iż wypadał wtedy czwartek. Widać autorzy pomylili się w obliczeniu daty…), podczas gdy Pani Voorhees miała jedyne 16 lat na świat przyszedł owoc ich miłości – Jason, cierpiący na hydrocefalię. Pamela z obawy o bezpieczeństwo chłopca, nie posłała go do szkoły co wiązało się ściśle z odstraszającym wizerunkiem spowodowany postępującą chorobą. Kobieta znalazła pracę w obozie usytuowanym nad Kryształowym Jeziorem jako kucharka. Najprawdopodobniej jej partner już wtedy nie żył, gdyż zmuszona ona była zabierać syna ze sobą, a ten starał się zaprzyjaźnić z tamtejszymi dziećmi. Jego zdeformowany wizerunek odstraszał jednak rówieśników, i szybko stał się obiektem drwin i nazywano go dziwolągiem („freak, freak, freak, freak…!”). Któregoś nieszczęśliwego dnia lata 1957, niesmaczne żarty nastolatków doprowadziły do tragedii – młody Jason wpadł do wody i utonął… Po tragicznej śmierci chłopca, kobieta przysięgła zemstę. Rok później, podczas ponownego otwarcia campusu, schizofreniczka w ramach odwetu brutalnie zamordowała dwójkę osób będących odpowiedzialnymi za los chłopca. Owiany złą sława obiekt został zamknięty, a miejscowi nazywali go „krwawym obozem” („Camp blood”). Nieudolnie postanowiono go otworzyć ponownie w roku 1962, lecz Pamela wznieciła pożar i zatruła wodę jeziora, co spowodowało jego wieloletnie uśpienie. Czterdziesto dziewięcio letnia już kobieta najprawdopodobniej żyła w chatce przedstawionej w „Friday the 13th Part 2”, aby czuwać by ośrodek nie został któregoś dnia ponownie otwarty. Czerwcem, 1979 roku w piątek trzynastego (i tutaj znów błąd twórców – była środa) nowy właściciel niesławnego „krwawego obozu” Steve Christy postanowił powtórnie przywrócić go do życia. W tym miejscu rozpoczyna się akcja kultowej pierwszej części. Pamela w fasonie silent killera odebrała życie Christy’emu oraz szóstce jego młodocianych praktykantów. Część ta uchyla również rąbka tajemnicy z jej życia i motywację morderstw, którą opowiedziała głównej bohaterce - Alicji Hardy. Jest to także part, w którym Pani Voorhees ginie, i kończy się przykry przebieg jej nieszczęśliwego życia. Alicja odcina jej głowę przy pomocy maczety – przypominam, że właśnie nią posługiwał się w późniejszych odsłonach jej syn Jason.

Wschodzi czas królowania jej odrażającego synalka…

Postać Pamela Voorhees pojawiała się nadal w epizodycznych rólkach kolejnych odsłon serii. W części drugiej np. przemawiała ona do Jasona, za pośrednictwem jednej z bohaterek w końcowych scenach, czy można było dostrzec jej obciętą głowę na wzór hołdującej kapliczki. „Friday the 13th Part 3” przywołał ją do koszmarnego snu jednej z bohaterek - Chrisi Higgins (Pamelę odegrała Marilyn Poucher), a w „part 4” była retrospekcyjną migawką. W filmie „Freddy vs. Jason” natomiast stała się nawet główną przyczyną masakry tytułowych morderców a jej rolę odegrała Paula Shaw. Postać morderczyni znad Kryształowego Jeziora ukazała się ponadto w nowelce Erica Morse’a pt. „Camp Crystal Lake”.

Najciekawsze wyczyny:

Pani Voorhees jak na przykładnego slasherowego mordercę posługiwała się ostrymi przedmiotami. Jej osoby ginęły bardzo spektakularnie i krwawo, a „Ojciec chrzestny filmów gore” Tom Savini zadbał o to, by sceny zabójstw wykonane były jak najbardziej oddanie. W aurze burzliwej pogody podrzyna gardła nastolatkom, przebija strzałą od łuku, wbija siekierę w głowę czy przytwierdzała do drewnianych drzwi. Najbardziej zauroczyła mnie jednak scena, podczas której Pam przebija strzałą gardło mężczyzny, który w najlepsze odpoczywał po namiętnym stosunku. Jak widać, nie znał pierwszej slash – zasady: ZER0 SEKSU!

Bodycunt:

Pamela Sue Voorhees łącznie zamordowała 9 osób, w tym aż siedem w przeciągu jednej doby.

Filmy w których występowała i aktorzy wcielający się w jej postać:

(1980) „Piątek trzynastego” (Friday the 13th) w rolę Pameli Voorhees wcieliła się Betsy Palmer
(1981) „Piątek trzynastego II” (Friday the 13th Part 2) w rolę Pameli Voorhees wcieliła się powtórnie Betsy Palmer
(2003) „Freddy kontra Jason” (Freddy vs. Jason) w rolę Pameli Voorhees wcieliła się Paula Shaw.

data: 14:00; 11 listopada 2009     autor: Miłosz „J.M” Górniak