Ostatnio na Forum

Przemo - 18:14; 19 października 2016
Cement - 10:48; 25 lutego 2015
Judith Myers - 09:58; 25 lutego 2015

Artykuły

« powrót
Ściągaj filmy z Internetu. Za darmo. 12:18; 07 stycznia 2010

Przyszło nam żyć w bardzo wygodnych czasach, kiedy to nie trzeba nawet chodzić do kina, aby móc oglądać filmy, obecnie jedną z podstawowych form rozrywki człowieka. Ba, zbędne okazuje się nawet kolekcjonowanie płyt DVD/blu-ray czy archaicznych kaset VHS, bowiem wiele ciekawych produkcji można znaleźć w Internecie. I wcale nie chodzi mi tutaj o pobieranie filmów z sieci wymiany plików czy oglądanie ich online na YouTubie, co w wielu krajach jest nielegalne , a o dystrybucję elektroniczną bądź „wirtualne kina”. Część osób zdaje sobie również sprawę z istnienia materiałów o statusie public domain, tj. takich, do których prawa autorskie wygasły, zrzeczono się ich bądź nigdy nie były nimi objęte. Tak się składa, że własnością publiczną (którą wikipedyści nazywają „domeną publiczną”, co jest bezsensowną kalką językową z angielskiego, więc nie radzę jej używać) jest obecnie sporo filmów, które mogą zainteresować miłośników starego kina (np. „Szarada” z Carym Grantem, do której od początku nikt nie posiadał praw, jako że studio Universal Pictures... zapomniało o znaczku ©). Warto wspomnieć chociażby o tym, że w lipcu 2006 roku japoński sąd zadecydował, że wszystkie filmy wyprodukowane w Japonii przed 1953 rokiem stają się własnością publiczną, dzięki czemu dziś z sieci można legalnie pobrać sporo żelaznej filmowej klasyki rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Według ustawodawstwa polskiego film staje się własnością publiczną siedemdziesiąt lat po śmierci ostatniego z jego twórców (reżyser, scenarzysta, kompozytor), aczkolwiek nie oznacza to, że wygasają do nich prawa autorskie, te bowiem są wieczyste, a jedynie prawa majątkowe. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, a że kino jest wynalazkiem dość nowym, większość filmów nadal objęta jest prawami autorskimi. Większość z tych, które przedstawimy poniżej, albo nigdy ich nie miała, albo twórcy dobrowolnie się ich zrzekli bądź, jak w przypadku „Szarady”, wytwórnia zapomniała o, zdawałoby się drobnostce, jaką jest niepozorny symbol ©.

Do poszukiwania darmowych filmów można zaangażować popularną wyszukiwarkę firmy Google, wpisując w niej odpowiednie zapytania, jednakże jest pewien znacznie szybszy sposób. Serwis Internet Archive zajmuje się gromadzeniem materiałów będących własnością publiczną, jak również archiwizowaniem stron internetowych (np. tutaj możecie zobaczyć najstarszą zarchiwizowaną wersję Horrormanii). Chociaż w serwisie znaleźć można sporo śmieci, przy odpowiednim filtrowaniu natrafimy tam na materiały interesujące (np. stare filmy propagandowe) oraz takie, które można by określić jako „perełki”. Jeśli chodzi o filmy, Internet Archive daje możliwość obejrzenia ich online bądź pobrania na dysk twardy w trzech formatach – *.ogg, *.mp4 i *.mpeg (sporadycznie starsze produkcje można znaleźć w rozdzielczości HD). Filmy nieanglojęzyczne dodatkowo opatrzone są angielskimi napisami (lub w opisie podany zostaje link do dopasowanych „literek”, które współpracują z większością odtwarzaczy multimedialnych), angielskim dubbingiem bądź, w przypadku niektórych filmów niemych, lektorem czytającym plansze.
Warto zauważyć, że chociaż część znajdujących się tamże filmów dostępna jest na DVD, pobieranie zamieszczonych przez Internet Archive wersji jest całkowicie legalne. Jeśli ktoś ma ochotę, może nawet sam dystrybuować ściągnięte stamtąd pliki na jakimkolwiek nośniku. Kupowanie wydań płytowych, zwłaszcza tych wydawanych przez duże koncerny, czasem ma ten plus, że otrzymujemy odświeżoną bądź materiały bonusowe, aczkolwiek jakość większości z nich nie różni się od tego, co możemy ściągnąć z Internetu – po co mały wydawca ma odświeżać „Noc żywych trupów”, skoro może niższym kosztem wydać krążącą od lat wersję?

Wiedząc, że nie każdy ma czas, ochotę bądź umiejętności, aby przekopywać się przez przepastne internetowe archiwum, redaktorzy Horrormanii postanowili zapoznać was z kilkoma ciekawymi pozycjami, które można tam znaleźć. Pamiętajcie jednak, że poniższe „zestawienie” ma charakter bardzo subiektywny, toteż wybraliśmy tylko te pozycje, które nam wydały się najbardziej ciekawe. Mamy nadzieję, że zachęci was to do dalszych poszukiwań darmowych filmów.

„Attack of the Giant Leeches” / „Atak gigantycznych pijawek” (1959), reż. Bernard L. Kowalski
Oldschoolowy monster movie z końca lat 50., który dziś wielu widzów przyprawić może o niekontrolowane wybuchy śmiechu, a to chociażby za sprawą koszmarnych efektów specjalnych i głupkowatej fabuły. W pewnym amerykańskim miasteczku zaczynają znikać ludzie. Jak się okazuje, za zaginięcia odpowiedzialne są gigantyczne pijawki zamieszkujące pobliskie bagno. W 2008 roku film doczekał się uwspółcześnionego remake’u.
»pobierz z Internet Archive«

„Atom Age Vampire” / „Seddok, l’erede di Satana” (1960), reż. Anton Giulio Majano
„(Film) opowiada historię sławnej kobiety, która miała nieszczęście zniszczyć sobie część twarzy w wypadku samochodowym. Lekarze nie dają jej szans na powrót do pierwotnego stanu, rezultatem czego jest jej ograniczona chęć wychodzenia do świata zewnętrznego. Traci również dobre kontakty z ukochanym”. Przeczytaj całą recenzję filmu, której autorem jest MrowiecMachine.
»pobierz z Internet Archive«

„Bad Taste” / „Zły smak” (1987), reż. Peter Jackson
Kultowy niskobudżetowy komediohorror Petera Jacksona, późniejszego twórcy „Martwicy mózgu”, „Władcy Pierścieni” i remake’u „King Konga”. Niewielkie australijskie miasteczko nękane jest przez kosmitów, którzy przerabiają ludzi na swoje fastfoodowe pożywienie. Głupie, ale jakże zabawne! A co ważne, film do dziś nie stracił nic ze swojego pierwotnego klimatu.
»pobierz z Internet Archive«

„The Brain That Wouldn’t Die” / „Mózg, który nie może umrzeć” (1962), reż. Joseph Green
Doktor Bill Cortner prowadzi badania nad przeszczepem organów, aby pomóc swojej dziewczynie, która straciła głowę w wypadku samochodowym. Naukowiec utrzymuje kończynę przy życiu, jednocześnie poszukując dla niej nowego korpusu. W 2005 roku film został przerobiony przez Jamesa Riffela, który dograł do niego nowe, zabawne dialogi, po czym wypuścił jako „Night of the Day of the Dawn of the Son of the Bride of the Return of the Revenge of the Terror of the Attack of the Evil, Mutant, Hellbound, Flesh-Eating Subhumanoid Zombified Living Dead, Part 3”.
»pobierz z Internet Archive«

„The Cabinet of Dr. Caligari” / „Das Kabinett des Doktor Caligari.” /„Gabiinet doktora Caligari” (1919), reż. Robert Wiene
Jeden z najwcześniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu, a przy okazji film uznawany za jeden z pierwszych horrorów. „Gabinet” bez wątpienia wywarł wielki wpływ na kinematografię, a przy okazji do dziś pozostaje znakomitym filmem. Do prowincjonalnego miasteczka przybywa człowiek posiadający zdolności hipnotyczne. Następnie w mieście dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Franzis, chcąc rozwiązać zagadkę mordów, postanawia śledzić przybyłego hipnotyzera, który sądzi, iż jest mitycznym doktorem Caligarim, niegdyś dokonującego mordów za pomocą swojego medium (pełną recenzję autorstwa Jasona przeczytacie tutaj. Film doczekał się kilku zupełnie zbędnych remake’ów, z których żaden nawet nie zbliżył się do oryginału.
»pobierz z Internet Archive«

„Carnival of Souls” / „Karnawał dusz” (1962), reż. Herk Harvey
Kolejny niskobudżetowy horror klasy B. Młoda kobieta imieniem Mary Henry jako jedyna wychodzi cało z wypadku samochodowego. Po tym nieprzyjemnym zdarzeniu zatrudnia się jako organistka w kościele, jednakże jej życie staje się pasmem udręk. Wszystko to za sprawą objawiającej się jej zjawy, która w pewnym momencie pojawia się w świecie rzeczywistym. W 1998 roku zrealizowano remake filmu, zaś od października 2007 jest on dostępny w Polsce na DVD.
»pobierz z Internet Archive«

„Evil Brain from Outer Space” / „Zły mózg z kosmosu” (1964), reż. Koreyoshi Akasaka, Teruo Ishii, Akira Mitsuwa
Filmowy frankenstein powstały na zlecenie amerykańskiej telewizji, poskładany z serii średniometrażowych japońskich filmów z serii „Super Giant” i zdubbingowany na język angielski. Supergigant walczy z mutantami atakującymi Ziemię, których przywódcą jest tytułowy zły mózg. Film prezentowany kilkakrotnie na specjalnych pokazach, m.in. w cyklu „Najgorsze filmy świata” na katowickim Festiwalu Filmów Kultowych.
»pobierz z Internet Archive«

„The Fall of the House of Usher” / „La chute de la maison Usher” / „Upadek domu Usherów” (1928), reż. Jean Epstein
Pewien mężczyzna przybywa do domu swojego przyjaciela, Rodericka Ushera, aby w niedługim czasie odkryć ponure tajemnice, jakie skrywa wiekowe zamczysko. Jest to jedna z kilkunastu filmowych adaptacji słynnego opowiadania Edgara Allana Poego (ostatnia, bardzo luźno oparta na oryginalnym tekście, powstała w 2008 roku).
»pobierz z Internet Archive«

„The Ghoul” (1931), reż. T. Hayes Hunter
Klasyczny brytyjski horror z Borisem Karloffem w jednej z głównych ról. Egiptolog Morlant nakazuje swojemu asystentowi, aby do jego grobu złożył tajemniczy kamień, który ma przywrócić profesora do życia. Naukowiec zostaje pochowany, jednakże artefakt znika w dziwnych okolicznościach. W roku 1961 nakręcono remake zatytułowany „What a Carve Up!”
»pobierz z Internet Archive«

„House on Haunted Hill” / „Dom na Nawiedzonym Wzgórzu” (1959), reż. William Castle
Klasyka kina grozy klasy B z Vincentem Price’em, kolejną gwiazdą horroru sprzed lat, w roli głównej. Ekscentryczny milioner Frederrick Loren urządza „przyjęcie” w domu na Nawiedzonym Wzgórzu, na które zaprasza pięcioro nieznanych sobie ludzi. Nagrodą dla każdego, kto przeżyje noc w przeklętym domu, będzie dziesięć tysięcy dolarów. W 1999 roku zrealizowano remake (w Polsce znany pod tytułem „Dom na Przeklętym Wzgórzu”), zaś w 2007 jego kontynuację – „Return to House on Haunted Hill”.
»pobierz z Internet Archive«

„Lady Frankenstein” / „La figlia di Frankenstein” (1971), reż. Mel Welles
Po śmierci doktora Frankensteina z rąk potwora, którego stworzył, dzieło naukowca kontynuuje jego córka oraz jej ukochany, Marshall. Nieautoryzowana włoska kontynuacja klasycznej historii grozy.
»pobierz z Internet Archive«

„The Last Man on Earth” / „Ostatni człowiek na Ziemi” (1964), reż. Ubaldo Ragona
Pierwsza adaptacja powieści „Jestem legendą” autorstwa Richarda Burtona Mathesona. Tajemnicza zaraza zamienia ludzi w wampiry, aż w końcu ostatnim człowiekiem na Ziemi zostaje Robert Morgan. Mężczyzna chce poznać tajemnicę wirusa, jednocześnie stawiając czoła wszechobecnemu zagrożeniu ze strony wampirów. Opowieść doczekała się jeszcze trzech kolejnych wersji – „Człowiek Omega” (1971), „Jestem legendą” (2007) i „Ostatni żywy człowiek” (2007) wytwórni The Asylum.
»pobierz z Internet Archive«

„Night of the Living Dead” / „Noc żywych trupów” (1968), reż. George A. Romero
Film, który dał początek naszym współczesnym wyobrażeniom o zombies. Pewne małżeństwo wybiera się w rodzinne strony, aby odwiedzić grób rodziców, jednakże zaatakowani zostają przez żywe trupy, które żądne są ludzkiego mięsa. „Noc żywych trupów” dała początek potężnej filmowej franczyzie, doczekała się licznych remake’ów i kontynuacji, które powstają po dziś dzień (na chwilę obecną seria „Żywych trupów” liczy siedemnaście części, ostatnia z nich powstała w 2009 roku). Film dostępny jest w Polsce na DVD w kilku wersjach. W 2005 roku film został przerobiony przez Jamesa Riffela, który dograł do niego nowe, zabawne dialogi, po czym wypuścił jako „Night of the Day of the Dawn of the Son of the Bride of the Return of the Revenge of the Terror of the Attack of the Evil, Mutant, Alien, Flesh Eating, Hellbound, Zombified Living Dead Part 2: In Shocking 2-D”. Co ciekawe, jest to jeden z tych filmów, które stały się własnością publiczną za sprawą zaniedbania dystrybutora, który przy zmienianiu planszy z tytułem (z roboczego „Night of the Flesh Eaters”) filmu zapomniał o symolu copyrightu.
»pobierz z Internet Archive«

„Nosferatu, eine Symphonie des Grauens” / „Nosferatu: Symfonia grozy” (1922), reż. Friedrich Wilhelm Murnau
Kolejny nieśmiertelny klasyk kina niemego i niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Nieautoryzowana adaptacja „Draculi” Brama Stokera, która niejako cudem przetrwała do naszych czasów – wdowa po pisarzu wytoczyła reżyserowi proces o naruszenie praw autorskich, w wyniku czego zmuszony był on zniszczyć kopie filmu, jednak na szczęście część przetrwała w prywatnych zbiorach. Film dał światu m.in. niezapomnianą kreację Maksa Shrecka, którego po premierze uznano nawet za prawdziwego wampira. Scenariusz w dużej mierze pokrywa się z fabułą „Draculi”, co było przyczyną pozwu. W 1971 roku Werner Herzog nakręcił bezpośredni remake filmu, „Nosferatu – wampir”.
»pobierz z Internet Archive«

„The Phantom of the Opera” / „Upiór w operze” (1925), reż. Rupert Julian, Ernst Laemmle, Edward Sedgwick
Klasyczna adaptacja powieści Gastona Leroux, która doczekała się kolejnych rozlicznych adaptacji, zarówno filmowych, jak i scenicznych. Film opowiada tragiczną historię Erika, genialnego kompozytora ukrywającego się w podziemiach Opery Garnier ze względu na swoją brzydotę. Muzyk zakochuje się w pięknej i utalentowanej śpiewaczce Christine Daaé, jednakże o jej względy stara się również pewien szlachcic.
»pobierz z Internet Archive«

„Silent Night, Bloody Night” / „Cicha noc, krwawa noc” (1974), reż. Theodore Gershuny
Klimatyczny horror z pierwszej połowy lat 70., opowiadający o makabrycznej tajemnicy skrywanej przez pewne amerykańskie domostwo. Mimo wad i sporej leciwości, może się spodobać. Recenzję filmu można przeczytać tutaj.
»pobierz z Internet Archive«

„Song at Midnight” / „Yè bàn gē shēng” (1937), reż. Ma-Xu Weibang
Film uznawany za pierwszy chiński horror. Jest to kolejna wersja klasycznego „Upiora w operze”, jednakże od oryginału różni ją wplecenie w fabułę aktualnych w Chinach drugiej połowy lat 30. minionego stulecia wątków politycznych.
»pobierz z Internet Archive«

„Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street” (1936), reż. George King
„Sweeney Todd”, wystawiony po raz pierwszy pod koniec XIX wieku, to w krajach anglosaskich kultowy musical. Chociaż większość po raz pierwszy dowiedziała się o nim za sprawą filmu Tima Burtona z Johnnym Deppem w roli tytułowej, a być może dzięki „Dziewczynie z Jersey” Kevina Smitha, warto wiedzieć, że był on już adaptowany kilkakrotnie. Film i musical opowiada smutną historię Sweeney’ego Todda, który po utracie ukochanej zostaje morderczym golibrodą.
»pobierz z Internet Archive«

„Warewolf in a Girls’ Dormitory” / „Lycanthropus” (1964), reż. Paolo Heusch
Włoski horror klasy B. Do akademika działającego przy szkole dla trudnych dziewcząt przybywa nowa nauczycielka nauk ścisłych, za którą ciągną się demony przeszłości. Niedługo później zamordowana zostaje uczennica szantażująca jednego z wykładowców. Badający sprawę detektyw twierdzi, że jest to sprawka wilkołaka, zaś współlokatorka zamordowanej obwinia szantażowanego profesora, sir Alfreda.
»pobierz z Internet Archive«

„White Zombie” / „Białe zombie” (1932), reż. Victor Halperin
Kultowa produkcja z równie kultowym Bélą Lugosim, najbardziej znanym z tytułowej roli w klasycznym „Draculi” Teda Browninga. Młoda para, pod wpływem namów znajomego, decyduje się wziąć ślub na plantacji na Haiti. Kobieta za sprawą nikczemnego Legendre’a zamieniona zostaje w zombie, dzięki czemu może kontrolować jej umysł. Zrozpaczony małżonek zwraca się o pomoc do miejscowego duchownego. W 1936 roku nakręcono kontynuację, „Revolt of the Zombies”, zaś w roku ubiegłym rozpoczęły się prace nad remakiem. Po tytule filmu nazwę „odziedziczyła” heavymetalowa kapela White Zombie, założona przez Roba Zombiego.
»pobierz z Internet Archive«

„The Vampires” / „Les vampires” (1915), reż. Louis Feuillade
Jeden z pierwszych seriali grozy. Cała ta niema produkcja, trwająca łącznie ponad siedem godzin (czterysta trzydzieści jeden minut), podzielona została na dziesięć części, trwających od kwadransa do godziny, z których wszystkie znaleźć można w bazie Internet Archive. Seria, będąca raczej połączeniem kryminału i thrillera aniżeli horrorem, opowiada o francuskiej grupie przestępczej znanej jako Wampiry. Gdy policja nie może poradzić sobie z gangiem, swoje własne śledztwo rozpoczyna dziennikarz Philippe Guérande. Jedną z ról zagrała francuska tancerka i tancerka polskiego pochodzenia Stasia Napierkowska. Serial stał się inspiracją do nakręcenia komediodramatu „Irma Vep” (1996), opowiadającego o pracach nad remakiem „Les vampires”.
»pobierz z Internet Archive«

Jak wspomnieliśmy na początku, nie zaprezentowaliśmy wszystkich filmów dostępnych w Internet Archive, bo bezsensowne byłoby kopiowanie tego, co sami możecie tam znaleźć. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie zachęci was do własnych poszukiwań, które rozpocząć można od pełnej listy horrorów znajdujących się w IA. Pamiętajcie jednak, że to nie jedyne miejsce, w którym znaleźć można darmowe filmy – za pomocą protokołu BitTorrent można je pobrać chociażby z serwisu Public Domain Torrents, sporo z nich możeciie również obejrzeć online na takich serwisach jak Google Videos czy YouTube. Przekazaliśmy wam pewne podstawowe informacje, zaś jeśli jesteście zainteresowani, niechaj moc Google i public domain będą z wami!

autor: Jacek „Pottero” Stankiewicz